Prisvindere

PRISVINDERE 2019

Bedste mandlige birolle

Lasse Valentin (Shrek, Nordfynsspillene)


Bedste kvindelige birolle

Jeanett Hollænder (Carrie, Elite Teater)


Bedste kostumer

Singing in the Rain (Nyborg Voldspil)


Bedste koreografiske oplevelse

You should be dancing (Saturday Night Fever, Frøbjerg Festspil)


Bedste scenografi

Saturday Night Fever (Frøbjerg Festspil)


Bedste musikalske oplevelse

Tiden er inde (Jekyll and Hyde, Fjordagerscenen)


Talentprisen

Emma Sofie Eckhoff (Saturday Night Fever, Frøbjerg Festspil)

Lasse Krintel (Jekyll and Hyde, Fjordagerscenen + Carrie, Elite Teater)


Bedste kvindelige hovedrolle

Amanda Traun (Carrie, Elite Teater)


Bedste mandlige hovedrolle

Cristopher Rørmose (Saturday Night Fever, Frøbjerg Festspil)


Bedste forestilling

Saturday Night Fever, Frøbjerg Festspil

PRISVINDERE 2018

Bedste mandlige birolle

Allan Kirkebæk Jensen (Sommer i Tyrol, Frøbjerg Festspil)


Bedste kvindelige birolle

Emma Pilgaard (Hair, Fjordagerscenen)


Bedste kostumer

Sommer i Tyrol (Frøbjerg Festspil)


Bedste koreografiske oplevelse

Finalen (Grease, Nyborg Voldspil)


Bedste scenografi

Grease (Nyborg Voldspil)


Bedste musikalske oplevelse

I can't fight this feeling (Rock of Ages, Elite Teater)


Talentprisen

Emilie Jo Nedergaard (Evita, Nordfynsspillene)
Albert Buchreitz (Rock of Ages, Elite Teater)


Bedste kvindelige hovedrolle

Pia Hall Nielsen (Sommer i Tyrol, Frøbjerg Festspil)


Bedste mandlige hovedrolle

Kenny Duerlund (Hair, Fjordagerscenen)


Bedste forestilling

Hair, Fjordagerscenen

PRISVINDERE 2017

Bedste mandlige birolle

Søren Frøstrup Elmelund (Frank Abagnale Sr., Catch Me If You Can, Elite Teater)


Bedste kvindelige birolle

Kate Lisby Nielsen (Paula Abagnale, Catch Me If You Can, Elite Teater)


Bedste kostumer

Atlantis (Nyborg Voldspil)


Bedste koreografiske oplevelse

Jetset (Catch Me If You Can, Elite Teater)


Bedste scenografi

Atlantis (Nyborg Voldspil)


Bedste musikalske oplevelse

Julen er min allerbedste tid (Catch Me If You Can, Elite Teater)


Talentprisen

Kathrine Lemmeke Madsen (Catch Me If You Can, Elite Teater)


Bedste kvindelige hovedrolle

Sofie R. Blendstrup (Tiffany, Back to the 80’s, Fjordagerscenen)


Bedste mandlige hovedrolle

Mark Vinther (Carl Hanratty, Catch Me If You Can, Elite Teater)


Bedste forestilling

Catch Me If You Can, Elite Teater

Hjemmeside lavet af Caroline Vorstrup Hahn